X
تبلیغات
زولا

مُدیتـــــــــــالـــــــــــــورژ(مدیریت و متالورژی)
فنــــــی-علمی- آموزشی-اجتماعی 
گذر زمان

آخرین مطالب
اخبار ایران و جهان
نظرسنجی

احتمالاً تا به حال تصاویری که توسط دوربین‌های پرسرعت از اجسام متحرک گرفته شده‌اند را دیده‌اید. مثلاً تصویری که با سرعت ده هزار فریم در ثانیه از یک گلوله در حال برخورد با یک سیب گرفته شده است.
یک تیم در دانشگاه ام آیتی دوربینی ساخته‌اند که مرزهای سرعت در تصویر برداری را جا بجا کرده است: یعنی با سرعت شاتر یک تریلیون در ثانیه! با چنین سرعتی آن‌ها توانسته اند از نور در حال حرکت عکس برداری کنند و این به معنی یک قدم جدید است. حالا ما دوربینی داریم که می‌تواند با سرعت نور تصویر برداری کند.

در مدل آزمایشگاهی آن‌ها می‌بینید، یک اشعه نور توسط لیزر تولید، از درون یک بطری عبور و توسط دوربین ثبت می‌شود. آن‌ها به خوبی توانسته اند آزمایش خودشان را صدها بار با موفقیت تکرار کنند. جالب است بدانید که آن اشعه نور که در تصویر و در ویدیو ارایه شده، توسط لیزر برای
۱.۷۱ پیکوثانیه تولید شده است. هر پیکو ثانیه معادل یک تریلیونیوم ثانیه است!

کاربردها؟ دکتر راسکار سرپرست تیم می‌گوید اینکه ما بتوانیم حرکات نور را ثبت کنیم طیف جدیدی از قابلیت‌ها را در اختیارمان خواهد گذاشت. برای مثال از آنجایی که حالا می‌توانیم این حرکات را ثبت کنیم می‌توانیم از نور در پزشکی برای سونوگرافی استفاده کنیم (به جای استفاده از امواج صوتی) یا اینکه می‌توانیم منتظر ورود دستگاه‌های سی تی اسکن قابل حمل باشیم.

او می‌گوید تصور کنید که ده سال دیگر چنین قابلیتی را روی تلفن همراهتان داشته باشید. آن وقت می‌توانید با تلفنتان بفهمید که میوه‌ای که می‌خرید رسیده است یا نه. این سیستم به چشم شما اجازه می‌دهد چیزهایی را ببینید که تا به حال فقط از طریق نمودارها و آمارهای ریاضی به آن‌ها دسترسی داشتید. در عکاسی، طراحی و علوم دیگر شما به طیف جدیدی از اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد که تا به حال فقط با اعداد و ارقام آن‌ها را به دست می‌آوردید. اما از این پس می‌توانید آن‌ها را با چشم خودتان ببینید و این به معنی اکتشاف‌ها و پیشرفت‌های جدید علمی است که باید منتظرشان باشیم.

[ جمعه 19 اسفند‌ماه سال 1390 ] [ 08:05 ] [ رضا ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

یک ایرانی
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 194256

خبرنامه بروز رسانی سایت

ایمیل خودرا وارد نمائید:

Delivered by FeedBurner

جستجو درسایت
Google

دراین وبلاگ
در کل اینترنت